טיפול פסיכולוגי בילדים

ההחלטה "למסור" את ילד/תך לטיפול אינה החלטה קלה ויכולה לעלות רגשות לא פשוטים. חשוב מאד לתת מקום לרגשות אלה ולעלות את זה בפני המטפלת. רגשות אלה הם רגשות לגיטימיים וחשובים ושיחה על כך תאפשר ליצור ברית טיפולית ותסייע בסופו של דבר להצלחת הטיפול של הילד/ה. 

אז איך מתחילים?

בהתחלה אני קובעת כשלושה מפגשים על מנת להכיר טוב יותר אתכם, ההורים ואת הילד/ה. בפגישה הראשונה, אני פוגשת את ההורים, בפגישה השנייה אני פוגשת את הילד/ה ובפגישה השלישית אני אוספת מכם עוד מידע ואנחנו מסכמים כיצד יערך הטיפול- טיפול פרטני בילד בליווי הדרכת הורים, טיפול דיאדי או עבודה דרך ההורים.

 

בהנחה שהחלטנו על טיפול פרטני בילד/ה, אתם בוודאי שואלים מה עושים שם מאחורי הדלת הסגורה?

הטיפול בילדים קטנים (עד גיל ההתבגרות) הוא טיפול במשחק. כשם שמבוגרים משתפים את המטפלת בעולמם הפנימי דרך דיבור, כך הילדים משתפים דרך משחק. אני עוקבת אחר המשחק ומקשיבה לתכנים שהילד/ה מעלה כמו גם למחוות הגוף ולהבעות הפנים. אני בתפקיד צופה אך גם משתתפת ולאחר שמתגבשת בתוכי הבנה אני משקפת ומפרשת במילים או במחוות ועל ידי כך מנסה לתת להם פשר למה שמתרחש בעולמם הפנימי. כך מתאפשר עיבוד לחוויות שהיו עד כה מאיימות או בלתי נסבלות. בהדרגה, תוכלו לראות שמתרחשת הקלה בסימפטומים כמו גם תצפו בהתפתחות העולם הרגשי של הילד/ה.

מדוע זה שונה מכך שאני ההורה משחק עם הילד?

הקשב שלי כמטפלת הוא שונה, רכשתי ידע מקצועי במשך שנים רבות שמאפשר לי להבין באופן אחר את הילד/ה. אופן השיח הינו שונה מאופן השיח ה"רגיל" בין הורים לילדים. 

כמה זמן לוקח טיפול בילדים?

קשה לדעת... אין לכך תשובה אחת כי הרי כל מקרה לגופו. במקרים בהם הבעיה ממוקדת, נעבוד דרך טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). טיפול זה הינו יחסית קצר ויכול לקחת כעשר פגישות. לעומת זאת, טיפול דינאמי מתבסס על הקשר הטיפולי ולכן יש משמעות לתקופה של בניית הקשר כמו גם לפרידה ועל כן לא מומולץ להתחיל טיפול דינאמי של פחות משנה. הטיפול נעשה לרוב בליווי הדרכת הורים בתדירות משתנה. 

עירית שדות - פסיכולוגית קלינית, מטפלת בחרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, טראומה, קונפליקטים ועוד, בילדים, מבוגרים ונוער

iritsadot27@gmail.com 054-7800992