top of page
Search
  • iritsadot27

הדחף של הנפגעים של התעללות נרקיסיסטית לזעוק- "המלך הוא עירום"


מי הוא "המלך העירום"?

בגדי המלך החדשים היא מעשייה קצרה מאת הסופר הנס כריסטיאן אנדרסן משנת 1837.

הסיפור מספר על שני נוכלים המגיעים למלך שמבזבז כסף וזמן על בגדים וכל זאת על חשבון ענייני המדינה. הם מציעים למלך שיספקו לו בגדים מפוארים ומיוחדים כאלו שאינם נראים לאנשים טיפשים או חסרי יכולת. המלך שוכר אותם לעבודה ומבקר אותם כדי לבדוק את התקדמותם, הוא אינו רואה את הבדים שנתפרים כביכול ואת החוטים, אך הוא מעמיד פנים שהוא אכן רואה שלא יחשב לטיפש.

לבסוף הנוכלים מדווחים שהחליפה של המלך מוכנה. הם עושים תנועות כאילו הם מלבישים אותו. המלך, שאינו חש בדבר, בטוח שכולם רואים את בגדיו החדשים ויוצא לדרך בתהלוכה לפני כל העיר. תושבי העיר מרגישים לא בנוח עם העמדת הפנים אך לא רוצים להראות טיפשים בעצמם. לפתע, ילד אחד מתפרץ וצועק שה"מלך הוא עירום". ואז מבינים כולם שהמלך והאנשים הולכו שולל אחרי שני הנוכלים.

הסיפור ממחיש את אחדות הדעים והקונפורמיות אשר איש אינו מוכן להפר במחיר האמת.

אך מאחורי העירום של המלך, עומד גם הצורך שלו בבגדים מפוארים, הצורך להציג עצמו לראווה בפני האחרים, אולי כדי לכסות על ריק פנימי. הנוכלים שאמנם רימו ושיקרו, הוציאו למעשה את האמת לאור: המלך ללא בגדיו המפוארים הוא עירום, כלומר המלך ללא המעמד והתואר, הינו ככל אדם. מבחינה זו המחיר שהוא משלם על בגדיו היקרים הוא מחיר השקר והמסכה שהוא עוטה.

על כן, בעיניי המלך העירום הוא הנרקיסיסט שזקוק להלביש הגנות גרנדיוזיות שמחפות על הערך העצמי הנמוך.

מדוע הילד צעק- המלך הוא עירום?

האם משהו יכול להתקיים אם אף אחד לא מבחין בו? אם עץ נופל ביער ואף אחד לא שומע, האם הוא השמיע צליל?

זו אמנם שאלה פילוסופית, אך היא נוגעת בעקיפין גם בתחושות של נפגעי התעללות: האם התקיימה פגיעה גם כשאף אחד לא ראה אותה ולא שמע עליה?

הפגיעה הנרקסיסטית /פסיכופטית היא לרוב סמויה ובלתי נראית לסביבה, מכמה סיבות:

1. גאזלייטינג - הפגיעה מוקטנת ומוכחשת ע"י הפוגע שיכול להשתמש במשפטים כמו "אתה מדמיין", "זה לא קרה", "אתה לא מפרש נכון" ועוד. גאזלייטינג היא מניפולציה מאוד אפקטיבית, הנפגע מרגיש מבולבל ולבד עם החוויות הללו ושואל את עצמו: "זה קרה או לא קרה?"

2. נרקסיסטים / פסיכופתים הם לרוב אנשים כריזמטיים וצ'ארמרים. הם יודעים לקבץ סביבם אנשים בין אם הם מוחצנים או מופנמים. הם יציגו לעולם מיצג שווא של אישיותם, מעין עצמי שקרי, המציג אותם כחזקים, מוצלחים וכל יכולים. ה"מסכה" הזאת, בדומה לבגדים המפוארים של המלך דרושה להם כדי להסתיר חולשה וערך עצמי נמוך.

3. האנשים בסביבה הרחוקה יותר מהנרקיסיסטים/פסיכופתים, אשר לא חשופים לאופיים האמיתי, לא נפגעים באופן ישיר. הם יאמינו בקלות לדימוי השקרי של הנרקיסיסט, ולא יפרו את הקונפורמיות. ועל כן גם לא יצדדו בקלות בנפגע.
הדיסוננס בקרב הנפגעים בין הפגיעה שחוו לבין האהדה שזוכה לה הפוגע בקרב אנשים אחרים, למשל בעבודה או בקהילה, שם הנרקיסיסט מציג "עצמי" שקרי ולא את חלקיו האפלים, הינה חוויה בלתי נסבלת. מכאן הצורך הגדול לזעוק "המלך הוא עירום".

נפגעים זקוקים לקבל תוקף (ולידציה) לפגיעה, הכרה ותיקוף הם חלק מתהליך הריפוי וההחלמה. יחד עם זאת, בתהליך הטיפולי, לצד שיתוף אחרים בפגיעה יש אף להשלים עם כך שלא תמיד הפגיעה תתגלה לעיני כל, והתיקוף העצמי יהווה ריפוי עצמי כדי להמשיך הלאה ("אתה יודע וזה מה שחשוב"). במקום להמשיך לעסוק בפוגע ובפגיעה, לאחר עיבוד הפצעים הנפשיים, יהיה צריך לעבור אל עבר שיקום והחלמה של חייך.


הפוסט נכתב בלשון זכר אך פונה לכל המינים ולכל המגדרים.

170 views0 comments
bottom of page