top of page
Search
  • עירית שדות

החגים בפתח- סטרס / לחץ, חרדה, דיכאון


ראש השנה מסמל התחלה חדשה, אפשרות לשינוי, תקווה להגשמת משאלות וכולי. אך לא פעם ארוחות החג המתקרבות מביאות עמן רגשות של לחץ, חרדה, דכדוך, וכולי. המפגש המשפחתי מפגיש אותנו עם "חשבונות" מהעבר, טינה שצברנו כלפי בני המשפחה כמו גם עם רגשות של קנאה כלפי האחים או הבני דודים או חוויות של חסר או אבדן. הקושי מתעצם כאשר נמצאים בתקופה רגישה בחיים: מצפים להריון שלא מגיע או כשנמצאים לאחר גירושים או כשעדיין לא מוצאים זוגיות, או עבודה ובכל מצב שמרגישים שלא עונים על הציפיות של המשפחה או החברה. חשוב להיערך מראש למפגש הזה מבחינה נפשית.

  • טיפ ראשון- אם מרגישים שנמצאים בתקופה שהמפגש הזה "גדול עליכם/ן", זה בסדר גם להימנע ממנו ולמצוא לעצמך תכנית מילוט- לנסוע בארץ או לחו"ל, לחגוג עם חברים וכולי

  • טיפ שני- אם בכל מרגישים מספיק חזקים להתמודד עם המבטים והשאלות, נסו להתארגן לכך מראש. הכינו תשובות לשאלות הצפויות מהדודה או הדוד. צפו למבטים ולשאלות, כך פחות תרגישו מופתעים. זכרו שלרוב השאלות באות ממקום של דאגה והתעניינות ולא בהכרח מנסים "להתקיל" אתכם/ן. היו ממוקדים במטרות שלכם ובדרך שלכם ותסננו את האמירות שלא מסייעות לכם/ן, אל תתנו להם/ן לשבור אתכם/ן.

  • טיפ שלישי- אם אתם/ן יודעים מראש שאחד או אחת המשתתפים/ת נוטה לעורר אצלכם רגשות קשים כגון: זעם, השפלה וכולי, קחו כמה דקות טרם הארוחה. חשבו על למה היא/הוא כ"כ מטריפים אתכם. ככל שתצליחו לעשות את הפרדה בינו/ה לביניכם, תוכלי פחות להיפגע ולהתעצבן. צפו את התסריט והימנעו מלהגיע למצבים שיאפשרו לכך להתרחש. אם אכן התסריט יתרחש, הכינו מראש תכנית כיצד להגיב. זכרו, לא תשנו את האחר (במיוחד אם מדובר בבנ"א מבוגר), נסו לחפש את הדרך בה תוכלו להתמודד עם זה. החליפו את הטינה בחמלה- קל להגיד וקשה לעשות! אבל זה יעד חשוב שעליכם/ן להציב לעצמכם על מנת להצליח לתקשר עם אותו אדם.

  • טיפ רביעי- שעת הארוחה- שוחחו על כך מראש עם המארח/ת. ככל שכל בני המשפחה יאמרו את צורכיהם, תוכלו לקבוע שעה שתהווה פשרה בין כל הצרכים. כך לא תרגישו שאתם מתפשרים יותר מדי. לשם כך עליכם להיות גמישים. כשצריך לנהל מפגש משפחתי, כל אחד צריך קצת להתפשר. הורים לילדים קטנים המשכיבים את ילדיהם בדר"כ בשעה מוקדמת- זכרו - החג הוא פעם בשנה ולא יהרוס את ההרגל. נסו להתכוונן לשנת צהריים ארוכה מהרגיל כדי שהילדים יחזיקו מעמד בערב. שתפו את הילדים שהיום יהיה יום מיוחד ושחשוב שישנו בצהריים כדי שיוכלו להיות ערים עד מאוחר יותר.

  • טיפ חמישי- "איפה עושים השנה את החג"- הקפידו על סבב הוגן בין הצדדים.

  • טיפ שישי- התפריט- אמרו מראש למארח/ת מה הייתם רוצים שיהיה והציעו לסייע במנה או שתיים. באופן כללי, כדאי להתחלק בנטל ההכנה כדי שלא הכל ייפול על המארח/ת (אלא אם כן המארח/ת מתעקש/ת). גם כאן נדרש דיאלוג מקדים בין כל הגורמים- יש צמחונים וטבעונים, אוכל מיוחד לילדים, ללא גלוטן וכו'. ככל שתתאמו ציפיות לפני, כך יהיו פחות אכזבות במהלך הארוחה.

#לחץבחגים #דיכאוןבחגים

51 views0 comments
bottom of page